English: 2nd Year College

Unit 3 (At the supermarket) - Review

 

 

Professeur : Mme ZAARA Asmae

 


Summary

 

I- Activities

1-1/ Activity 1

1-2/ Activity 2

1-3/ Activity 3

II- Practice

2-1/ Exercise 1

2-2/ Exercise 2

2-3/ Exercise 3

 


I- Activities

 

1-1/ Activity 1

Rearrange the dialogue :

    : Yes, I do.
    : No, there aren’t any. But there’s some cheese.
    : Er... I don’t like cheese.
    : Let's make lunch. Is there any bread in the fridge?
    : There’s some chicken on the table.
    : Are there any eggs?
    : Yes, there is some.
    : Do you like chicken?

 


I- Activities

 

1-2/ Activity 2

Ask and answer. Use these words :

apples - bread - cheese - carrots - bananas - milk - eggs

 


I- Activities

 

1-3/ Activity 3

Read the advertisement and answer the questions :

  1. What is the colour of the milk?

__________________________________________

  1. When does the boy drink it?

__________________________________________

  1. Does he like it?

__________________________________________

  1. Is it good for him?

__________________________________________

  1. How much does a small carton cost?

__________________________________________

 


I- Practice

 

2-1/ Exercise 1

Complete the dialogue :

Bill : Have you got a Star Flyers computer game?
You : Yes, I ____________ Here it is.
Bill : How much ____________ it ____________ ?
You : It ____________ fourteen pounds.
Bill : OK. I’ll take it.
You : Here you are.
Bill : ____________ you.
You : You’re ____________ .

 


II- Practice

 

2-2/ Exercise 2

Look, read and circle "True" or "False" :

  1. You can eat cake everyday : True / False
  2. You can eat bread everyday : True / False
  3. You can eat fruit everyday : True / False
  4. You can eat cheese one day a week : True / False
  5. You can eat fish two days a week : True / False

 


II- Practice

 

2-3/ Exercise 3

Choose two pictures and complete :

My favourite cake is the ____________ cake because I like ____________ . It costs ____________ . It is cheap / expensive.

I don’t like the ____________ cake because I don’t like ____________ . It costs ____________ . It is cheap / expensive.

 


Affichage en Diaporama